Koteder

Bosaya Kote Dernekler için sürekli olarak güncel bilgilerin paylaşıldığı sayfamıza hoş geldiniz. Koteder olarak gelişmekte olan tşcaret piyasasına ait en yeni bilgileri, Bosaya Kote olurken gerekli olan güncel şartları bulabileceğiniz sitemizden üye olarak sürekli yayarlanabilir, vermekte olduğumuz eğitimlere katılarak şirketiniz için hayati öneme sahip konularda bilgi, eğitim ve sertifika alabilirsiniz.

Mobil Tuvalet

Üyelerimizden olan Mobil Tuvalet sistemleri hakkında daha detaylı bilgileri alabilmek, ürün fiyat ve görsellerini görebilmek için Mobil Tuvalet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KOTEDER BAŞKANI HABERTÜRK ve BORSA GÜNDEME KONUŞTU!

Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği (KOTEDER) 2017'de büyüme için sermaye piyasalarını adres gösteriyor

 

KOTEDER Başkanı Nalan Erkarakaş, Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği (KOTEDER)'nin 2016 yılına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Erkarakaş ayrıca 2016 yılında dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalar yaptı.

 

2016'da bütün beklentilerin ötesinde hem küresel çapta hem de ülkemizde öngörülemeyen gelişmelerin olduğunu söyleyen Erkarakaş, Fed'in ve diğer ülke merkez bankalarının faiz artırımlar, Brexit sonrası Euro Bölgesi'ndeki belirsizlikler, ABD Başkanlık seçimler, Çin ekonomisindeki yavaşlama, küresel ekonomideki daralmanın başlıca sıkıntılar olduğunu belirtti.

 

Türkiye-Rusya arasındaki uçak krizi, 15 Temmuz darbe girişimi ve terör olaylarının ülke ekonomisini yavaşlattığını dile getiren Erkarakaş, 2016'nın ilk çeyreğinde Türkiye'nin yüzde 4.5 büyüdüğünü yılın ilk 9 ayında ise büyümenin yüzde 2.2 olduğunu kaydetti. Bu gelişmelerin 2016 yılında şirketler açısından zor bir yıl inşa ettiğini ve kurlardaki dalgalanmaların yatırım cesaretini azalttığına değinen Erkarakaş 2017 yılına ilişkin olarak ise reformlar sayesinde şirketlerin yatırım imkanlarının artırılması ve düşük büyümenin önüne geçilmesinin asıl hedef olması gerektiğini söyledi. Yüksek teknolojili sanayi üretiminin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Erkarakaş, bu durumun Türkiye ekonomisinin sağlığı için önem arz ettiğini belirtti.

 

ŞİRKETLER SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA YER VERMELİ


Yatırım ve üretime yönelik büyüme için şirketlerin kaynak ihtiyacı olduğunu söyleyen Erkarakaş, 2017'den beklentilerinin küresel anlamda belirsizliğin ve dalgalanmaların yavaşlayabileceği şeklinde olmakla birlikte gelişen ülkelere fon akışında rahatlama beklemenin gerçekçi olmayacağını kaydetti. Bu nedenle şirketlerin faaliyetlerini finanse etmeleri için banka kaynaklarının yanı sıra sermaye piyasası araçlarına da yer vererek büyüme ve yatırım finansmanı elde edilmesi gerektiğini belirten Erkarakaş, faaliyetlerin artan oranda sermaye piyasalarından fonlanması için düzenleyici kurumlarla ve sektör temsilcilerini bir araya getirecek çalışmaların sağlanması gerekliliğine dikkat çekti.
Dalgalı geçen 2016 yılında KOTEDER olarak hedefler doğrultusunda piyasanın gelişimine katkı sağladıklarını kaydeden Erkarakaş, vitrin yerine mutfakta olmayı tercih edip bu yönde ilerlediklerini sözlerine ekledi.

 
Erkarakaş, bu çerçevede öncelikle 2014 yılında geniş bir katılımla belirlenen halka açık şirketlerin uygulaması için tavsiye edilen ‘Halka açık şirketlerde etik değerler‘ konulu çalışmayı KOTEDER-Etik İtibar Derneği işbirliğinde düzenlediğini söyledi.

Bu kapsamdaki gayretlerin 2017 yılında da devam edeceğini söyleyen Erkarakaş, sermaye piyasasının gelişimi açısından önemli görülen organizasyon ve çalışmaları şöyle özetledi:-2015 yılında destek vermeye başladığımız Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile birlikte borsa şirketlerinin kurumsal yönetim uygulamalarının geliştirilmesi amacıyla “Kurumsal Yönetim İlkelerinin Uygulanmasında Sermaye Piyasası Kurulu’na Destek” başlıklı projenin ilk aşamasında halka açık şirketlerin kurumsal yönetim ilkelerine ilişkin değerlendirmelerini almak amacıyladüzenlenen çalıştaya katıldık.Çalıştaya üyelerimizin ilgi ve katılımı oldukça yüksek oldu.Proje ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.


-Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB)ile yaptığımız ortak çalışmalar çerçevesinde Birliğin “Güçlü Demokrasi Güçlü Sermaye Piyasaları” temalı ve çok geniş katılımlı ve başarılı geçen “Sermaye Piyasaları Kongresi”ni destekleyen dernekler arasında yer aldık.

2016 ŞİRKETLER İÇİN VERİMLİ GEÇMEDİ


Tüm bu yapılanların yanısıra TOBB nezdinde kurulan Sermaye Piyasaları Meclisi'nde sektörün önde gelen dernek temsilcileri ile birlikte halka açık şirketleri temsilen Borsa İstanbul Başkanı'nın Başkanlığı'nda toplantılar yaptıklarını ve bu toplantılara rapor, öneriler hazırladıklarını kaydeden Erkarakaş, yıl boyunca üyelerin katılımıyla sermaye piyasası mevzuatı konusunda eğitimler verdiklerini belirtti.
2016 yılında KOTEDER'in tüzüğünün güncellendiğini ve genel kurulda üyeliklere ilişkin değişikliklere gittiklerini, sermaye piyasası araçları ihraççılarının tamamının derneklerine üye olabilmelerini sağladıklarını kaydeden Erkarakaş, bu sayede daha geniş kitlelere hitap edebildiklerini söyledi.


2016'da yapılan bunca çalışmaların yanında finansal okur-yazarlığa ilişkin önemli bir projenin yakında üyeler ve sektörle paylaşılacağını söyleyen Erkarakaş, 2016'nın şirketler açısından verimli yıl olmadığını söyledi. Erkarakaş, 2017 yılında sermaye piyasalarında atılacak adımlarla ivmenin yükseleceğini de sözlerine ekledi.

 

Bülten Üyeliği
Bültenlerimize üye olarak
sitemiz ve tüm haberler hakkında bilgilendirmeler alın.
Haberler
  • OLAĞAN GENEL KURUL 27 MAYIS 2019 KOTEDER OLAĞAN GENEL KURULUNA DAVET Derneğimizin Olağan Genel Kurul Toplantısı aşağıdaki gündem ile 15 Mayıs 2019 günü saat 16:00’da Windowist Tower, Eski Büyükdere Caddesi, No: 26, Kat: 14, 34467 Maslak, İstanbul adresinde, çoğunluk sağlanamaması halinde ise 27 Mayıs 2019 günü saat 16:00’da aynı adreste yapılacaktır. Sayın Üyelerimize duyurulur. Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu GÜNDEM 1. Açılış ve Başkanlık Divanının oluşturulması. 2. Divana tutanakları imzalama yetkisinin verilmesi. 3. Yönetim Kurulunun göreve gelmesinden bu yana yapılan faaliyetler hakkında bilgi verilmesi. 4. Denetçi Raporunun okunması. 5. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun ibra edilmesi. 6. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçilmesi. 7. Dilek ve öneriler.
  • DİJİTAL PAZARLAMA EĞİTİMİ KOTEDER & Hey Digital &RiskActive İŞBİRLİĞİYLE ŞİRKETLERDE DİJİTAL PAZARLAMA & İHRACAT UYGULAMALARI Moderatör: Nalan Erkarakaş-KOTEDER Yönetim Kurulu Başkanı Katılımcılar: - Sedef Erdoğmuş-Hey Digital, Co-Founder & CEO - Güneş Kasap-RiskActive Projeler Koordinatörü Tarih ve saat: 27 Mayıs 2019, 13:00 -16:00 Yer: Windowist Tower, Maslak, İstanbul
  • IT FORUM TURKEY 29 OCAK 2019! KOTEDER IAMAI Partnerliğinde 29 Ocak 2019 tarihinde Fairmont Quasar Hotel'de 500 üst düzey yöneticinin 15'in üzerinde ülkeden katılımı ile gerçekleşecek olan IT Forum IT Forum Turkey'in medya partnerlari arasında yer alıyor. Etkinlikte KOTEDER üyelerine Konuşmacı, Sponsorluk ve Katılımcı ücretlerinde geçerli %25 indirim hakkı sağlanmıştır. Başvuru için www.itforumturkey.com
Görsel Eğitim
Önemli Konulardaki görsel eğitim dökümanlarımızı artık bu bölümüzden izleyebilirsiniz.